چرا طراحی داخلی و دکوراسیون مطب دندان پزشکی مهم است ؟ ایا تا بهحال چنین سؤال ساده تک خطی ذهن شما را به خود مشغول داشته است ؟ در ادامه با دنومان همراه باشید تا  به این پرسش شما پاسخ دهیم.

بایدها و نبایدهای طراحی داخلی مطب دندان پزشکی چیست؟
بایدها و نبایدهای طراحی داخلی مطب دندان پزشکی چیست؟

طراحی مطب دندانپزشکی می تواند برای کاهش عوامل استرس در بیماران و کارکنان شما مورد استفاده قرار گیرد، زیرا این عوامل اغلب تحت تأثیر مسائل عملیاتی و محیطی قرار دارند. گردش کار ناکارآمد، شلوغی ناشی از عوامل نامناسب  فضایی، استرس ناشی از شرایط نوری نامناسب و خشن همگی نمونه‌هایی از مواردی هستند که می‌توان با طراحی داخلی آن را برطرف کرد. با این حال، هنگامی که در مرحله طراحی در نظر گرفته نمی شود، توانایی شما برای ارائه یک محیط آرام و منظم و دلپسند در مطب دندان پزشکی تان  بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد. عدم کنترل بر این عوامل بر سطح استرس بیمار و همچنین شادی و عملکرد کارکنان تأثیر منفی خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید: تعمیر تجهیزات دندانپزشکی

بایدها و نبایدهاییی طراحی داخلی مطب دندان پزشکی

در اینجا چند عنصر کلیدی وجود دارد که باید در طراحی داخلی یک مطب دندانپزشکی در نظر گرفت:

  • ثبات

بایدها و نبایدهاییی طراحی داخلی مطب دندان پزشکی
بایدها و نبایدهاییی طراحی داخلی مطب دندان پزشکی

همانطور که بیماران در فضای مطب دندان پزشکی شما حرکت می کنند، ثبات امری بسیار کلیدی است.منظور از ثبات ، پایداری و یکسانی ککانسپت و ایده اصلی دکوراسیون در کلیت فضای مطب دندان پزشکی تان است؛ به نحوی که تفاوت چشمگیری مشاهده نشود. مناطق درمان مطب دندان پزشکی باید شبیه محل انتظار گرم و دلپذیر شما باشد. اغلب اوقات آنها به طور تکان دهنده ای متفاوت هستند، که می تواند واکنش استرسی را در بیماران ایجاد کند و با ورود به محیط سرد و استریل، ذهنیت آنها را به سمت “درد” تغییر دهد.

  • نورپردازی

نورپردازی خوب یکی از جنبه های ضروری طراحی مطب دندانپزشکی است. نورپردازی هم برای راحتی بیمار و هم برای بهره وری کارکنان مهم است و در حالی که نور طبیعی در سرتاسر فضا ایده آل است، نور محیط نیز می تواند محیطی دلپذیر و آرام ایجاد کند. روشنایی کار کافی در مناطق درمان برای دقت و صحت بهینه که منجر به نتایج مطلوب بیمار می شود، حیاتی است. نورپردازی بد  نامناسب باعث ایجاد خستگی زودرس در کارکنان ، دلزدگی و یکنواختی در بیماران و در نهایت بالا بردن استرس در همه افارد در مطب و کاهش سطح تحمل پذیری افراد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: برندسازی کلینیک دندانپزشکی

  • رنگ

stringio 3

علاوه بر نورپردازی و درواقع جز مکمل نورپردازی محیط نیز از جنبه های ضروری طراحی مطب دندانپزشکی است.  طرح رنگی که آرامش بخش و خنثی است برای عمل های دندانپزشکی ایده آل است. آبی روشن، سبز و بژ همگی انتخاب های محبوبی هستند که محیطی آرام را ترویج می کنند. همیشه این سوتفاهم در رنگ گذاربی اتاق های درمان یا اتاق های جراحی بوده که رنگ سبز برای ایجاد آرامش روحی و روانی در پزشکان و دستیازان از یک سو  کاهش استرس بیماران تحت جراحی و درمان از یک سو بوده است.اما باید گفت که علاوه بر موارد فوق دلیل اصلی ان بیشتر در ایجاد تضاد رنگی و ایجاد حداکثر درخشش رنگ قرمز در ترکیب رنگی مکمل خود یعنی سبز است. در کنار دیدن مداوم رنگ قرمر فضای دهان و خونریری های معمول جراحی های دهانی ، اکثرا با کاهش بازدهی پزشکان و یا حتی  ایجاد خطای دید روبرو میشویم. به همین دلیل است که با رنگ سبز فضا و کاها لباس پزشکان را پوشش داده تا از برز خیرگی رنگی جلوگیری شود. رنگ‌های تاکیدی از جمله رنگ های گرم مثل قرمز  را می‌توان برای جذاب‌تر کردن فضا اضافه کرد، اما باید به صورت ظریف و کم استفاده شود.

بیشتر بخوانید: گارانتی تجهیزات دندانپزشکی

  • بیرون به داخل به عنوان یک سفر

DentistinDelMar

طراحی جامع این فرصت را برای ایجاد یک سفر مداوم و آرام برای بیماران خود با درمان فضای داخلی و خارجی به صورت هم افزایی فراهم می کند.

این ورودی (که شامل پیش ورودی، ورودی، پذیرش میشود)  جذابیت خاصی برای معماران دارد. یک درگاه، سالن یا باغ تجلی فضایی انتقال بین دو فاز است و می تواند تفاوت را در تجربه هر دو ایجاد کند. در طراحی فضاهای مراقبت از دندان، که در آن بیمار ممکن است به معنای واقعی کلمه در یک حالت وارد شود و در حالت دیگر خارج شود، ورودی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: کارشناسی فنی تجهیزات دنداپزشکی

  • معمار

proyecto clinica dental Plano 00

طراحی کل نگر فرصتی را برای ایجاد یک سفر مداوم و آرام برای بیماران  در مطب دندان پزشکی  تان  و با برخورد هم افزایی فضای داخلی و خارجی ارائه می دهد.

پیش وروری و ورودی و در نهایت پذیرش جذابیت خاصی برای معماران دارد. یک درگاه، سالن یا باغ،  تجلی فضایی انتقال بین دو فاز است و می تواند تفاوت را در تجربه هر دو ایجاد کند. در طراحی فضاهای دندانپزشکی، جایی که بیمار ممکن است به معنای واقعی کلمه در یک حالت وارد شود و در حالت دیگر خارج شود، این قسمت ها  از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معماری مطب دندانپزشکی شما باید به چند چیز حیاتی دست یابد. این باید یک بسط طبیعی از فردی باشد که شما به عنوان یک پزشک هستید، باید به بیمار بیان کند که به تجربه آنها اهمیت می دهید، و باید از نظر زیبایی شناختی دلپذیر باشد.

طراحی بیرونی دعوت‌کننده و بدون درز و ورود به مطب شما، استرس را در بیماران از بین می‌برد و به آنها اجازه می‌دهد با اطمینان وارد و خارج شوند.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی شما باید این روایت را ادامه دهد و لحن طراحی را در سراسر آن منعکس کند.

وقتی عناصر حسی متعادل و مکمل هستند، ما را متحول می کند – بر حواس، مغز و هورمون های استرس ما تأثیر می گذارد. ما ممکن است مکانیسم های دلیل آن را ندانیم، اما زیبایی را احساس می کنیم.اکنون بیش از هر زمان دیگری، دندانپزشکان این قدرت را دارند که فضاهای زیبا طراحی و ایجاد کنند و کاتالیزور تغییر در صنعت باشند.

اعمال دندانپزشکی که حس آرامش، شادی و زیبایی را القا می کنند به یاد ماندنی هستند و خود را در یک بازار اشباع از هم جدا می کنند و در عین حال بیماران خوشحال و بازگشتی را تحویل می دهند. این بیماران احتمالاً ارجاعات دهان به دهان مثبت را ارائه می دهند، همه عواملی که منجر به رشد پایدار کسب و کار می شوند.

طراحی داخلی و خارجی مطب دندانپزشکی مستلزم توجه دقیق به نیازهای بیماران و کارکنان است. یک مطب دندانپزشکی که به خوبی طراحی شده باشد می‌تواند محیطی راحت و کارآمد ایجاد کند که به بیماران کمک می‌کند احساس راحتی کنند و کارمندان کارآمدتر کار کنند. با پیروی از این ایده‌های طراحی داخلی، می‌توانید فضایی زیبا و کاربردی ایجاد کنید، بدون اینکه تجربه کسانی را که وارد عمل شما می‌شوند قربانی کنید.

کلام آخر

در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی به شکل نور طبیعی روز، بیوفیلیا، هنر، مبلمان زیبا و رنگ شکل می گیرد. با در نظر گرفتن این موارد، یک مطب دندانپزشکی می تواند از ادراکات منفی سنتی فراتر رود – استرس را کاهش دهد و تجربه ای را ارائه دهد که خاطرات بیمار از ویزیت های سرد، بالینی و غیرانسانی دندانپزشکی را از بین ببرد. برای راهنمایی های بیشتر در مورد نحوه برنامه ریزی یک طراحی مطب دندانپزشکی موفق، همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.