اگر فکر تعمیر و باز سازی مطب دندان پزشکی خود هستید یا قصد راه‌اندازی یا گسترش کار خود هستید، قطعا این سؤال برایتان پیش آمده است که مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی چیست ؟ در ادامه با دنومان همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز شما را کامل و یک جا خدمت شما ارایه دهیم.

مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی

Our Family Dental Clinic5
کیفیت فضای داخلی مطب دندان پزشکی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت افراد حاضر در ان چه کادر درمان و چه بیماران در آن دارد و ازطرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت آنان را تحت تأثیر قرار می دهد.
فضا ذاتا شکل خاص و قابل درکی ندارد، با این حال هنگامی که عناصری در حوزه آن قرار گیرند، روابط چندگانه ای، هم بین فضا و عناصر و هم بین خود این عناصر، ایجاد می شود که این روابط، فضا را شکل می دهند و در نتیجه ما آن را درک می کنیم. این بدان معنی است که فضا با وجود عناصر مادی و روابط متقابل آنها با ما و یکدیگر تعریف می شود و معنی پیدا می کند. حتی یک عنصر تنها، قادر است از طریق فرم، اندازه و شکل خود فضایی را تحت الشعاع قرار داده و حوزه فضایی اطرافش را نظم بخشد.
روی این اصل، فضای معماری داخلی یک مطب دندان پزشکی با ترکیب مناسب دیوارها، ستون، کف ها و سقف ها به هویت کیفیت مورد نظر دست می یابد و محیطی مأنوس، مفید و قابل استفاده، زیبا، خوشایند، امن و مستحکم برای انجام کلیه فعالیت های زندگی در شرایط مختلف فراهم می آورد.
باید بدانیم که فضا دو کاربرد عملی دارد:
1. پویایی : به عنوان یک مسیر. فضا رفت و آمد را از نقطه ای به نقطه دیگر هدایت می کند.
2. سکون : به عنوان یک نقطه ایستا
فضا مکانی برای استراحت، ملاقات و کار فراهم می کند. مسیر و نقطه ترکیبات فضایی را پدید می آورند، آنها عواقب اجتماعی و روانی دارند، آنها می توانند جداکننده و منزوی سازنده و همچنین پیوند دهنده و ترغیب کننده باشند و همچنین بسته بودن و فشار روانی را کاهش دهند.
بدین ترتیب می توان مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی را در دو دسته کلی زیر مورد بررسی قرار داد :
_ حفظ شان و کرامت انسانی
_ رضایت بیمار

بیشتر بخوانید: طراحی مطب دندانپزشکی

حفظ شان و کرامت انسانی

Our Family Dental Clinic
هر تلاشی که برای درمان بیمار به منظور ایجاد حس برابری و دارا بودن حقوق مشترک، باید صورت بگیرد. توضیح مراحل درمان به عنوان شریک در پروسه درمان، حسی مطلوب در بیمار ایجاد می کند. اتاق مشاوره و گاهی اوقات ولی به ندرت اتاق انتظار، ممکن است محتوی خاطات شخصی پزشک باشد، این به بیمار کمک می کند پزشک را به عنوان یک فرد خانواده دار، دارای سرگرمی و منافع خارج از پزشکی، بشناسد و به این ترتیب با شما احساس نزدیکی و قرابت بیشتری بکند.این اطمینان بین بیمار و پزشک تفاهم ایجاد می کند و علل تهدید و ترس را کاهش می دهد. در اینجا پزشک یا دندانپزشک شخصیت و سبک مورد علاقه خود را در چیدمان مبلمان و طراحی داخلی بیان کند. حتی اگر بیماران آگاهانه پیام معماری داخلی مطب را دریافت نکنند، ناخودآگاه به مطالعه آن می پردازند. اعتماد به نفس بیمار می تواند از طریق توجه به راحتی بیماران تقویت شود.

رضایت بیمار

Our Family Dental Clinic1

توجه به این امر که در هنگام طراحی داخی مطب یا تغییر دکوراسیون آن، نه تنها نیازهای درمانی بیمار را بر طرف کرد، بلکه انتظارات روانی او را فراهم کرد بسیار مهم بوده و از مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی برای مثال آسایش و مراقبت های دلسوزانه، در حقیقت رضایت بیمار را به همراه دارد و جزئی اساسی در درمان می باشد.
عوامل جلب رضایت بیمار عبارتند از :
_رفتار گرم کارکنان
_ محیط راحت
_ توانایی بیماران و مراجعه کنندگان در یافتن راحت مسیر رسیدن به مرکز درمانی
_ راحتی و سادگی دسترسی
در یک مراقبت سرپایی بیماران از محیط فیزیکی این انتظارات را دارند:
_ راحتی ارتباط برقرارکردن با کارکنان. بیماران انتظار دارند به محض ورود مورد توجه قرار گیرند نه اینکه نادیده گرفته شوند.
_ بیماران آرامشی می خواهند که آنها را از نگرانی و عصبانیت حفظ کند، مثل دمای اتاق، نور، رنگ و اجتناب از عوامل استرسزایی مث صدای مزاحم یا حتی صدای بلند.
_ راحتی و خوانایی فضاها، بیماران می خواهند به سریع ترین حالت ممکن وارد و خارج شوند.
_ بیماران محرمیت و حریم خصوصی می خواهند چه در اتاق انتظار و چه در پی معاینات بالینی، بیماران نه می خواهند از طریق دیگران استراق سمع شوند و نه اطلاعات سایرین را بشنوند.
_ بیماران نیاز به فضای بازی برای کودکانشان دارند.
_ بیماران برای مناظر طبیعی ارزش قائلاند. مثل گیاهان، آسمان، نور طبیعی، تماس با طبیعت، وجود آکواریوم و آب. هیچ جایگزینی برای زندگی سبز در اتاق انتظار وجود ندارد، گیاهان پلاستیکی نشان دهنده این است که احتمالاً گیاهان یبیعی قادر به زنده ماندن در این محیط نیستند و ممکن است حس خوبی نسبت به سلامت محیط در بیمار ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: تعمیر تجهیزات دندانپزشکی

Our Family Dental Clinic2
هنگامی که برای اولین بار بیمار وارد مطب میشود، فضای انتظار باید رابطه سریع و آرامشبخشی با بیمار برقرار کند، برداشت اول بسیار مهم است. مبلمان و اثاثیه فرسوده و لکههای روی دیوار ممکن است این پیغام را به بیمار منتقل کند که پزشک به آسایش بیمار توجهی ندارد و تمایلی به بهبود فضای انتظار بیمار ندارد، بدون شک به دلیل حجم سنگین کار و اینکه پزشکان به ندرت در فضای انتظار قدم می زنند، اینطور باشد. اما واقعیت این است که ممکن است این فکر را در بیمار به‌وجود آورد که پزشک و یا دندانپزشک در مسائل حرف های خود نیز به روز نبوده و باعث عدم اعتماد به وی و ایجاد اضطراب در بیمار شود.
_ نور ضعیف اتاق انتظار علاوه بر اینکه مطالعه را سخت می کند، نشان دهنده این است که کارکنان سعی در پنهان کردن ضعف در تمیزی و مرتب کردن مطب، دارند.
_ بسته بودن در و وجود زنگ برای ورود بیماران نشان دهنده این است که بیمار مزاحم حریم خصوصی کارکنان
است. این در حالیست که منشی باید همیشه در انتظار بیمار و در دسترس باشد.

بیشتر بخوانید: گارانتی تجهیزات دندانپزشکی

انتظار کشیدن یکی از ناراحتی های همراه با ملاقات پزشک می باشد. بیمارانی که درد دارند و کسانی که از یک بیماری تشخیص داده نشده مضطرب هستند، باید انتظار را بپذیرند و بدانند که پزشکان نمی توانند همیشه در یک برنامه زمانبندی دقیق قرار ملاقات بزارند. در واقع انتظار می تواند توجه فرد را به جزئیات محیط جلب کند، حضور و یا فقدان طراحی داخلی مناسب خیلی قابل توجه است. به عنوان مثال، لامپ های سوخته،گیاهان کثیف و پلاستیکی، قفسه ی کج شده خیلی سریع توجه افراد در حال انتظار را به خود جلب می کند.
مطالعاتی با هدف تاثیر زمان انتظار در ملاقات های سرپایی چنین نشان می دهد که:
_ بیمارانی که در اتاق انتظار مشغول می شوند کمتر ناراحت به نظر می رسند.
_ یک زمان کوتاه در اتاق انتظار، انتظارات را برای یک معاینه سریع بالا می برد.
_ انتظارطولانی در اتاق انتظار، نارضایتی از پزشک را به‌وجود می آورد.
_ اطلاع به بیمار که چه مدت منتظر می ماند سطح رضایت او را بالا می برد.

کلام آخر

برای تعمیر و باز سازی مطب دندان پزشکی یا حتی راه‌اندازی یا گسترش کار آن، دانستن مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی کاملا ضروری می باشد. در این مقاله خواندیم که مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی شامل حفظ شان و کرامت انسانی و رضایت بیمارقابل بررسی می باشد که در مقاله به تفصیل بیان شده است.برای راهنمایی های بیشتر در مورد مبانی طراحی مطلوب مطب دندان پزشکی تان، همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.