AYU 8458 copy
چه نکاتی را باید در طراحی اتاق انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

مقدمه

آیا برایتان پیش آمده که با ورود به مطب دندان پزشکی تان با بیماران عصبی، نگران، سردرگم مواجه شوید؟ دکوراسیون مطب دندان پزشکی به ویژه قسمت انتظار آن، یکی از عوامل مهم در جذب بیماران و افزایش رضایت آنهاست.چرا که زمان نسبتا طولانی از زمان حضور بیمارانتان در فضای انتظار مطب دندانپزشی شما سپری میشود. این گذران وقت در حالت نچندان دلچسبی خواهد بود. چون این گذران وقت در حالت انتظاری پر از استرس و نگرانی از حوادث پیش رو است !!! اهمیت ندادن به طراحی قسمت انتظار مطب دندانپزشکیتان شاید برخی هزینه های شما را کاهش دهد؛ قطعا باعث کاهش رضایت مشتریان شما خواهد شد .طراحی قسمت انتظار  باید به نحوی باشد که با ایجاد آرامش در بیماران رضایت مندی آنان را همراه داشته باشد. اگر دندانپزشکی هستید که مطب دندانپزشکی خود را به تازگی تاسیس کرده‌اید و یا قصد بازسازی آن را دارید قطعا این پرسش برایتان پیش آمده که چه نکاتی را باید در طراحی قسمت انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟ تا بتوانم همراه با رضایت بیماران، افراد بیشتری را جذب مطب خود کنم. در ادامه با دنومان مگ همراه باشید تا  به این پرسش شما پاسخ دهیم.

 چه نکاتی را باید در طراحی قسمت انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

نکات طراحی اتاق انتظار دندانپزشکی
نکات طراحی اتاق انتظار دندانپزشکی

دیدن کنید: تعمیر تجهیزات دندانپزشکی

بیایید ببینیم چه چیزی می تواند بر اولین برداشت بیمار از عمل شما و نحوه بهبود آن تأثیر بگذارد.وقتی نوبت طراحی فضای مطب دندانپزشکی شما می شود، قسمت انتظار جز اولین فضای برخورد بیماران با مطب شماست؛ و شانس ایجاد اولین برداشت درست، خوب و دلچسب را در بیمارانتان ایجاد میکند. لذا این قسمت، یک بخش بسیار مهم است که باید روی آن تمرکز شود. باید بپذیریم دکوراسیون مطب شما جزیی از برنامه جامع بازاریابی و توسعه کسب و کار تان است. فضای انتظار،  باید اولین تأثیر خوب و دلنشین  را بر بیماران جدید بگذارد.اگر برخورد آغازین مطب شما با بیماران برخورد نه چندان دلچسبی باشد، بازگرداندن آنها دشوار خواهد بود، که می تواند باعث شود برای بیماران جدید با مشکل مواجه شویدو اثر آن را به مرور و رفته رفته در جیب خود مشاهده خواهید کرد!!!

بسیاری از پزشکان دندان پزشک همکار شما وقتی صحبت از وضعیت دکوراسیون اتاق انتظارمطب میشود ، وضعیت گناهکاری مشترک یکسانی دارند. ظروف پر از زباله، فضای  نسبتا آلوده و یا لکه دار، ورودی فرسوده یا کثیف ، نکاتی هستند که می توانند قبل از اینکه بیمارانتان حتی وارد مطب شما شوند، شما را از دریافت اولین برداشت طلایی و دلچسب محروم کنند.

نکات طراحی اتاق انتظار دندانپزشکی
نکات طراحی اتاق انتظار دندانپزشکی

بیایید بریم داخل و در مورد اتاق انتظار صحبت کنیم. اتاق انتظار اولین و اصلی ترین فضای عمومی برای ملاقات و خوشامدگویی به بیماران (جدید یا فعلی) است. بنابراین، فضای خوبی برای سرمایه گذاریپول و ساعات پرسنل خود است تا واقعاً بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار دهید.

دیدن کنید: قیمتگذاری تجهیزات دندانپزشکی

برنامه منظم  نگهداری ، بهره برداری

نحوه طراحی اتاق انتظار مطب دندانپزشکی
نحوه طراحی اتاق انتظار مطب دندانپزشکی

طراحی قدیمی، فرسوده اتاق انتظار  می‌تواند بر نحوه تفسیر بیماران از کیفیت مراقبت شما تأثیر منفی بگذارد. برای مقابله، با یک طراحی خوب شروع کنید. اگر از صفر شروع کنید، اجرای یک برنامه منظم نگهداری ، سرمایه‌گذاری خواهد بود که عمر وسایل  انتخابی شما را طولانی‌تر می‌کند و آسیب‌های زودرس یا نیاز به تعویض را کاهش می‌دهد. نقش فعالی را در مرتب کردن مکان‌های عمومی در مطب (اتاق انتظار، سرویس‌های بهداشتی، راهرو بالینی) ایفا کنید و در صورت نیاز، مواد مصرفی و یکبار مصرف را دوباره پر کنید زیرا جزئیات مهم هستند.بسیار مهم!!!

مبلمان

صندلی های اتاق انتظار را در نظر بگیرید. چه اشکالی دارد که ردیفی از صندلی‌ها به جای پشت سر هم، کنار هم قرار بگیرند؟پشت هم چیدن صندلی یا مبلمان انتظار اگرچه از نظر بهره کشی بهتر از متراژ فضای مطب درست است، اما رفتارهای اساسی انسان و نحوه استفاده از فضاهای عمومی را کم رنگ میکند. اگر اتاق انتظار شما فضای کافی  دارد، گروه‌هایی از صندلی‌ها را دسته‌بندی کنید تا چند ترتیب صندلی ایجاد کنید تا  از تصور «من در اتاق انتظار دندان‌پزشک هستم» کم شود و گروه‌های صندلی دوستانه‌تری برای خانواده‌ها ایجاد کنید. گفتگو و تعامل؛ که همه ما می دانیم که می تواند هر زمان انتظار را کوتاه تر به نظر برساند.

چه نکاتی را باید در طراحی  اتاق انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟
چه نکاتی را باید در طراحی اتاق انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

کیفیت نشیمنگاه و انواع نشیمنگاه نیز نقش مهمی در تجربه اتاق انتظار بیمار شما دارد. انتخاب ترکیبی متنوع از صندلی‌ها، گزینه‌های نشستن را برای بیماران (و همراهانشان) فراهم می‌کند، که ممکن است شامل صندلی‌های کناری (با و بدون تکیه‌گاه)، صندلی‌های عاشقانه و مبل‌ها (اگر فضا اجازه دهد)، و در نهایت صندلی‌های باریکتر باشد. ارضای نیازها و ترجیحات هر بیمار، زوج ها و خانواده ها باید در اولیت انتخاب مبلمان شما باشد.

اگرچه ممکن است کسی بخواهد اتاق انتظار را مثل خانه خود بسازد، اما این هدف طراحی،  باید با برنامه، دقیق و سنجیده انجام شود. دوام، راحتی، نگهداری و انطباق با مقررات باید اصل راهنما در انتخاب اثاثیه اتاق انتظار شما باشد.اثاثیه‌ای که برای محیط‌های مسکونی ساخته می‌شود ممکن است به گونه‌ای ساخته نشده باشند که از تعداد دفعات استفاده در فضاهای تجاری بهره مند باشند و ممکن است از الزامات حریق  آتش نشانی برای مکان های عمومب پیروی نکند .  انتخاب اثاثه یا لوازم داخلی باید دارای نگهداری آسان، بادوام و راحت باشد. از انتخاب صندلی‌های  مدرسه‌ای یا پلاستیکی با شکل سخت (که برای بچه‌ها ایده‌آل‌تر) و هر صندلی چوبی و همچنین صندلی‌های خیلی نرم و بزرگ خودداری کنید، زیرا راحتی را به خوبی تعریف نمی‌کنند.

دیدن کنید: بازاریابی مطب دندانپزشکی

امکانات رفاهی

وقتی بحث به امکانات رفاهی در میان باشد، معمولاً با این جمله شروع می‌شود: «چه چیزی باید ارائه دهم؟ چه امکاناتی اضافی است و چه امکاناتی ضروری است ؟»روندها تقریباً به همان سرعتی که وارد شدند تغییر می کنند. قبل از انطباق یا افزودن امکانات به مطب خود، تصمیم بگیرید که تغییرات جدید چگونه بر عملکرد کلی دفتر شما و ارزشی که ممکن است برای مطب به ارمغان بیاورد، تأثیر بگذارد. استفاده از اصل (( سادگی زیباست )) به حفظ هارمونی در دفتر شما کمک می کند.

اثر امکانات رفاهی در اتااق انتظار مطب
اثر امکانات رفاهی در اتااق انتظار مطب

با این حال، بحث های رفاهی اغلب برای دفاتر موجود مطرح می شود. این مهم است که چگونگی اجرای بهترین امکانات رفاهی مورد نظر را با حداقل تغییرات فیزیکی در فضای اداری بسازید. قهوه استاندارد، آب، آب بطری‌شده، کوکی‌های داغ، بسته‌های کوچک میان‌وعده‌ها، همگی می‌توانند باعث شوند که بازدیدکنندگان بیشتر احساس آرامش کنند . دسترسی رایگان به فن‌آوری‌های الکترونیکی و اینترنتی و افزونه‌ها به کاربران اجازه می‌دهد تا برای اطلاعات جستجو کنند یا برخی از وظایف مربوط به کار اداری و مالی مطب را خود را انجام دهند. امکانات رفاهی باید به سمت محل تجمع  بیمارانی که در قسمت انتظار مطب شما هستند تنظیم شود. اگر نشریات چاپی ارائه دهید، باز هم تنوع اهمیت دارد.

دیدن کنید: طراحی مطب دندانپزشکی

زیبایی شناسی متناسب با هر دسته بیمار

09
چه نکاتی را باید در طراحی اتاق انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

زیبایی مطب شما باید با تخصص دموگرافیک و عملی بیماران شما هماهنگ باشد. اهداف اولیه عبارتند از نگهداری آسان، دوام، راحتی، و فضایی دلپذیر… که برای همه اعمال دندانپزشکی کاربرد دارد.برای بزرگسالان، تلویزیون های دیواری و سقفی یک عنصر اصلی اتاق انتظار کلاسیک هستند، یک آکواریوم مجازی، چند اثر هنری اضافه کنید. گیاهان همیشه افزودنی خوبی هستند، زیرا گرما، بافت و رنگ را اضافه می کنند.

دکوراسیون اتاق بازی کودک یا فضای انتظار کودکانه، قوانین کمی تغییر می‌کنند تا سرگرمی بیشتر و شاید حتی شگفت‌انگیز باشد. این به معنای رنگ های روشن، الگوهای سرگرم کننده و گرافیکی است. گوشه های گردتر و سطوح غیر قابل تخریب نیز ایده خوبی هستند. شاید یک خانه بازی، یک تئاتر یا کاریکاتورهای موضوعی، واگن‌های ریلی، ورزش‌ها، ابرقهرمانان یا حتی شخصیت‌های کارتونی…

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که چه نکاتی را باید در طراحی  اتاق انتظار مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟به طور کامل پاسخ دادیم. همانطور که دیدید فضا یا اتاق انتظار مطب دندانپزشکی اولین چیزی است که بیماران هنگام ورود به مطب شما تجربه خواهند کرد. ایجاد یک فضای تمیز، خوب طراحی شده و متفکرانه که برای طیف وسیعی از بیماران راحت باشد، می‌تواند به اولین برداشت مثبت کلی از مطب شما کمک کند. با یک برنامه منظم  نگهداری ، بهره برداری از وسایل و تهیه و چیدمان مبلمان های راحت و با دوام  ، ایجاد امکانات رفاهی و طراحی زیبایی شناسانه متناسب با هر دسته از بیماران مطب دندان پزشکیتان میتوانید یک اتاق انتظار دلچسب و آرامش بخش برای بیمارانتان فراهم کنید. برای راهنمایی های بیشتر در مورد نحوه طراحی داخلی و چیدمان دکوراسیون اصولی مطب دندان پزشکیتان، همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.