نکات داشتن مطب دندانپزشکی زیبا و کاربردی
نکات داشتن مطب دندانپزشکی زیبا و کاربردی

در مورد مراکز بهداشتی دو سناریو با نتایجی کاملا متفاوت وجود دارد، سناریویی که بیماران شما را به حدی می لرزاند که بخواهند تا حد امکان از مطب شما دور شوند . دوم، محیط مطب شما انقدر زیبا و خواستنی است که بیمارانتان قطعا از نزدیک شدن قرار ملاقات با دندان پزشک خود خوشحال شوند. که همه اینها در طراحی داخلی مطب دندان پزشکی گنجانده شده است. اینجا یک مشکل بروز میکند و آن این است که اگر تمرکز طراحی مطب دندان پزشکیتان فقط بر روی زیبایی باشد، ممکن است در عملکرد مطب و کاربری فضاهای مختلف آن اختلال ایجاد کند.در نتیجه این پرسش پیش می آید   که چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطب دندان پزشکی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم؟در ادامه با دنومان همراه باشید تا به این پرسش شما پاسخ دهیم.

چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطب دندان پزشکی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم؟

چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطب دندان پزشکی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم؟
چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطب دندان پزشکی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم؟

اگر از طراحی داخلی گرمی که خیال بیمارانتان را راحت می کند استفاده نکنید، اداره یک مطب دندانپزشکی می تواند مشکل باشد.محیط مطب شما این قدرت را دارد که بر روحیه کارکنان شما تأثیر بگذارد و بیماران همیشه به سرعت روحیه وضعیت کلی را انتخاب می کنند. کسی که درد ندارد و می خواهد مشاوره کند، از پذیرش تصمیم می گیرد که آیا از خدمات آن مرکز خاص استفاده خواهد کرد یا خیر.
بنابراین، با اتخاذ یک طراحی داخلی تقریباً عالی، می‌توانید گردش کار را بهبود ببخشید، روحیه کارکنان و بیماران خود را ارتقا دهید و در نهایت به یک محیط سازنده برسید.

بیشتر بخوانید: تعمیر تجهیزات دنداپزشکی

1.حفظ حریم شخصی افراد

نکاتی برای مطب زیبا و کاربردی
نکاتی برای مطب زیبا و کاربردی

همه ما حریم خصوصی خود را دوست داریم، به خصوص در هنگام مراجعه به مراکز درمانی، حتی اگر فقط مشکلات دندانی خود را فاش کنیم. بنابراین، یک کلینیک دندانپزشکی با مناطقی که به خوبی مشخص شده باشد، بیماران شما را راحت می کند و آرامش را برای آنان به ارمغان می آورد. بنابراین دندانپزشکان باید تمایز واضحی از مناطق عمومی و خصوصی ارائه دهند و این دو فضا را از یک دیگر جدا کنند. مثلاً اتاق مشاوره باید بسته باشد تا بیمار بتواند آزادانه آن را با متخصص در میان بگذارد.

مطب شخصی نیز باید دور از عموم باشد تا ارتباط موثر بین پزشک و بیمار را تقویت کند، و توجه داشته باشید که در طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی این یکی از دغدغه های اصلی است. میزهای ورود و خروج که مربوط به پرداخت هستند، همگی به فضای کاربردی کافی نیاز دارند.

2.سیرکولاسیون

اهمیت سیرکولاسیون در مطب دندانپزشکی کاربردی
اهمیت سیرکولاسیون در مطب دندانپزشکی کاربردی

پس از گرفتن مطب در یک مکان مناسب، جایی که بیماران به راحتی به آن دسترسی داشته باشند، باید طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی و نزدیکی خدمات و عملیات را تعیین کنید. جابجایی هم از سوی کارکنان و هم از سوی بیماران، در مسافت زیاد پیاده روی بین مطب ها و از درب ورودی تا پذیرش نقش موثری دارد.یک بیمار در مطب دندان پزشکی،چقدر می تواند کلینیک شما را شناسایی کند و آیا طرح جریان تعادل عملکردی را فراهم می کند. این شامل طراحی اتاق های مختلف می شود. فضای کافی برای بیماران بسیار مهم است که به راحتی در قسمت انتظار یا پذیرش قرار گیرند و جریان حرکت در داخل و خارج از مرکز امکان پذیر باشد.

بیشتر بخوانید: برند سازی کلینیک دندانپزشکی

3.امکانات سرگرمی کودکان

وجود امکانات سرگرمی کودکان در کلینیک دندانپزشکی
وجود امکانات سرگرمی کودکان در کلینیک دندانپزشکی

دامنه فعالیت دندانپزشکی شما مستقیماً به تهیه اتاق های اضافی و حتی اسباب بازی برای کودکان مربوط می شود. حتماً در بسیاری از بیمارستان‌ها متوجه شده‌اید که برای بچه‌هایی که در حال بهبودی هستند و کسانی که منتظر دیدن دکتر هستند، یک فضای بازی فراهم می‌کنند.این یک افزودنی مهم است که پول نقد زیادی برای تجارت شما خواهد داشت، زیرا ما می دانیم که بچه ها ذاتاً به سرعت خسته  و کلافه می شوند، بنابراین منتظر ماندن در صف صبورانه می تواند برای والدین، به ویژه و سایر بیماران چالش برانگیز باشد. بنابراین، یک اتاق یا یک منطقه بازی با تعداد زیادی اسباب بازی تعیین کنید، همچنین می توانید یک صفحه تلویزیون که کارتون های مورد علاقه کودک یا حتی بازی های ویدیویی را پخش می کند، اضافه کنید و سپس از این که چگونه کودکان ویزیت دکتر خود را دوست دارند شگفت زده خواهید شد.

4.فضاهای متنوع و عملکردی

فضاهای متنوع و عملکردی در کلینیک کاربردی
فضاهای متنوع و عملکردی در کلینیک کاربردی

طراحی کلینیک شما یک فرآیند کامل است که باید شامل نظرات کارکنان شما باشد.قبل از ملاقات با طراح، آنها را درگیر دکوراسیون مطب  کنید، زیرا آنها احتمالاً بیشتر از شما زمان خود را در کلینیک می گذرانند. همچنین متوجه خواهید شد که برخی از نگرانی‌های طراحی ممکن است برای شما چندان آشکار نباشد، اما برای آن‌ها ضروری است، به عنوان مثال، اتاق رختکن برای آویزان کردن کت‌های خود یا تعویض لباس.آنها همچنین ممکن است به یک اتاق برای نگهداری وسایل نظافتی یا یک اتاق استراحت نیاز داشته باشند تا در زمان استراحت از آن استفاده کنند، به خصوص افرادی که شیفت های طولانی کار می کنند. محل نگهداری اطلاعات بیمار، مانند پرونده‌ها و سوابق، و رایانه‌هایی که حاوی اطلاعات امکانات هستند، همگی باید در اتاقی جداگانه و به دور از چشم عموم نگهداری شوند.
رسیدگی به امور مالی نیز یک جنبه نگران کننده است زیرا به امنیت کلینیک مربوط می شود. این امر عمدتاً به میزان ترافیک بستگی دارد و ممکن است به شما نیاز داشته باشد که برای ذخیره سازی امن و انتقال پول نقد از تسهیلات ترتیب دهید.

بیشتر بخوانید: گارانتی تجهیزات دندانپزشکی

5.نورپردازی

وقتی صحبت از طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شما به میان می آید عوامل مختلفی در بازی وجود دارد. یکی از این موارد، ویژگی های تهویه و روشنایی هستند. طرح رنگ کلینیک شما با توجه به نوع نوری که انتخاب می کنید، یا بهتر می شود یا حتی کدرتر می شود. چراغ های LED روشن بیشتر با تمیزی و استریل شدن همراه هستند. همچنین سایه های آرامش بخش نور گرم به وجود می آورد.
منطقه انتظار را می توان با یک یا چند چراغ قطره ای افزایش داد، و اتاق های جراحی می توانند دارای چراغ های مفید باشند. به یاد داشته باشید که مبلمان، طرح رنگی تاسیسات و نور باید متعادل باشند. سایر اتاق های عمل مانند “جراحی” برای اثربخشی به نور یکنواخت روشن نیاز دارند.

نور طبیعی نیز باید به مقدار کافی برای بهبود ظاهر آرایشی ارائه شود. تهویه نباید در اتاق های خاص افزایش یابد، بلکه باید در تمام دفاتر از جمله قسمت های انتظار افزایش یابد. برای یکی، این یک اقدام ایمنی در صورت بروز خطای الکتریکی است. به دلیل بوی بد و گرمایی که در اتوکلاو ایجاد می شود، آزمایشگاه باید ویژگی های تهویه بیشتری داشته باشد.

6.مبلمان

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شامل مبلمان مورد استفاده نیز می شود و این امر در مورد طراحی پذیرش کلینیک دندانپزشکی نیز صدق می کند. نوع مبلمان مورد استفاده باید هم برای کارکنان و هم برای بیماران راحتی ایجاد کند. بنابراین پذیرش شما می تواند دارای ست مبل باشد، اما باز هم بستگی به میزان ترافیک به کلینیک شما دارد. حداقل ترافیک را می توان با یک ست مبل به بهترین وجه در نظر گرفت.

stringio 12
برخی از کلینیک های دندانپزشکی توسط تیمی از دندانپزشکان در یک مرکز اداره می شوند که باعث می شود تعداد بیماران کمی بالا باشد. با تعداد زیاد، بهتر است جایگزینی برای ست های مبل مانند صندلی های دوستی پیدا کنید. اما اگر مطب کوچکی دارید، رنگ ست مبل هایی که استفاده می کنید را در نظر بگیرید، زیرا باید از نظر بهداشتی به راحتی نگهداری شوند.صندلی‌های خمیده یا سخت ممکن است برای بیماران مسن‌تر هنگام بلند شدن مشکل‌ساز باشند، همچنین فضای کافی برای قرار گرفتن ویلچر باقی می‌مانند. از آنجایی که نمی‌خواهید بیمارانتان با استفاده از ویژگی‌های بسیار شیک احساس خوبی داشته باشند، روی شکل‌های دایره‌ای در طراحی مبلمان سرمایه‌گذاری کنید، زیرا از بچه‌های کوچکی که دوست دارند بدوند نیز محافظت می‌کند.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی، وقتی صحبت از مبلمان می شود، باید فضای کافی بین مبلمان را برای جابجایی آسان به اتاق های مختلف داخل مرکز فراهم کند. همچنین کارکنان باید مبلمان راحتی داشته باشند، زیرا اگر مجبور باشند تمام روز را بایستند، ممکن است کارایی چندانی نداشته باشند.دندانپزشکان عمدتاً از اختلالات مربوط به کار رنج می برند و وضعیت نشستن یا ایستادن تأثیر زیادی بر روی کمر، شانه، گردن، دست ها و مچ دست آنها دارد. بنابراین، طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شما باید نوع مبلمان مناسب را در نظر بگیرد تا مواردی از وضعیت‌های بدن نامناسب و اعمال زور را از بین ببرد. همچنین نزدیکی و قرار گرفتن ابزار کار می تواند از انحراف وضعیت بدن جلوگیری کند.

7.تاسیسات

به یاد داشته باشید، برای یک کلینیک دندانپزشکی جدید، طراحی داخلی و خدمات ارائه شده باید با اتصال آب و برق مرتبط باشد. ما چیزهایی مانند دوربین های امنیتی داریم که باید به صورت استراتژیک هم در داخل و هم در خارج از مرکز قرار گیرند.

آیا نمایش مطب از بیرون به متقاضیان برق نیاز دارد و چگونه نصب می شود، آیا مردم قادر به تشخیص آن در شب و روز خواهند بود. اینها برخی از سوالاتی است که برای دستیابی به موفقیت بلندمدت کلینیک دندانپزشکی نیاز به پاسخ و برنامه ریزی مناسب دارد.

8.پیش بینی شرایط اضطراری

PORTADA

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی باید ویژگی های اضطراری را در نظر بگیرد، به عنوان مثال در صورت تخلیه اضطراری، چگونه افراد بدون آسیب از مرکز خارج می شوند و آیا خروجی های اضطراری یا جعبه کمک های اولیه وجود دارد. به یاد داشته باشید، این یک کلینیک دندانپزشکی است، نه یک بیمارستان، بنابراین تجهیزات کمک های اولیه قبل از رسیدن به بیمارستان یک ویژگی ضروری است.

9.استفاده از فناوری روز

فن آوری در طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شما اختراعات و نوآوری های جدید در سطح جهانی در زمینه های مختلف فراگیر شده است. به عنوان مثال، در حوزه پزشکی، تشخیص و عملیات بدن ساده شده است. صف های طولانی روز در بسیاری از بیمارستان ها توسط دستگاه هایی که برای تشخیص بیماری ها استفاده می شوند، از بین رفته است. از دوران جنگ جهانی دوم، نوآوری هایی در نحوه انجام عملیات پزشکی مشاهده شده است و آخرین نوآوری شامل جراحی های لیزر و زیبایی است. دندان نیز از قلم نیفتاده است و شاهد بوده ایم کودکان زیادی که با ناهنجاری های دهان به دنیا آمده اند، تحت عمل جراحی اصلاحی قرار می گیرند و می توانند دوباره لبخند بزنند.

ما همچنین ایمپلنت‌های دندانی مانند را داریم. همچنین پرکننده‌های حفره‌ای وجود دارند که مانع از کشیدن دندان شما می‌شوند. برای این منظور، دندانپزشکان باید با آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی از نظر تجهیزات همراه باشند.اکنون، همانطور که شما به دنبال به روز رسانی امکانات خود هستید، طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شما باید دارای تجهیزاتی باشد که اخیراً به روز شده است که ممکن است برای شما هزینه داشته باشد، اما سود زیادی نیز به همراه خواهد داشت. برای مثال، می‌توانید روی تبلت‌هایی برای بیمارانتان سرمایه‌گذاری کنید که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا قرار ملاقات را بررسی کنند.

از آنجایی که ما در عصر دیجیتال  هستیم، ممکن است برخی از ماشین‌های فناوری پیشرفته مانند واقعیت مجازی، پرینت سه بعدی، ارائه سونوگرافی دهان، رباتیک و هوش مصنوعی را برای کارکنان خود بکار ببرید. همه اینها به منظور کاهش بار کاری تیم شما، افزایش بهره وری و به حداکثر رساندن سود است، بدون اینکه سهم این نوع تجهیزات در طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شما را فراموش کنید.

کلام آخر

در این مقاله به این پرسش که چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطب دندان پزشکی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم؟عوامل موفقیت و عدم موفقیت شغلی شما، همه در طراحی داخلی آنها گنجانده شده است.با یک طراحی درست و مناسب یک مطب زیبا و کاربردی و عملکردی خواهیم داشت. نکات یک طراحی مناسب برای داشتن یک مطب زیبا و در عین حال کاربردی عبارتند از : .حفظ حریم شخصی افراد، طراحی سیرکولاسیون مناسب، ایجاد امکانات سرگرمی کودکان، تعبیه د فضاهای متنوع و عملکردی، طراحی نورپردازی و مبلمان و تاسیسات مناسب، پیش بینی شرایط اضطراری و در نهایت استفاده از فناوری های روز

طراحی کلینیک دندانپزشکی یک ماموریت یک نفره نیست و کارتیمی را میخواهد.  بنابراین باید از یک طراح داخلی مطب دندانپزشکی حرفه ای استفاده کنید. بسیاری از الزامات طراحی داخلی و دکوراسیون مطب دندانپزشکی ارزان نیستند، اما پیامدهای طولانی مدت، اثربخشی عمل شما و ایمنی کارکنان و بیماران را نیز در نظر می گیرند. همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.