کلینیک دندانپزشکی در ناکایاما کوبه، ژاپن توسط معماران تاتو
کلینیک دندانپزشکی در ناکایاما کوبه، ژاپن توسط معماران تاتو

مقدمه

آیا از حال و هوای دکوراسیون و طراحی مطب دندانپزشکیتان ، احساس رضایت نمی کنید؟ و یا بدتر از آن ، این حس را در بیماران خود نیز می بینید ؟ این احساس زمانی در شما و مشتریانتان به وجود می آید که نیاز های روحی و جسمی ضروری که مورد توجه شما و بیمارانتان است توسط مطب تامین نمیشود. در اینجاست که باید گفت زمان یک تصمیم مهم رسیده است : (( تصمیم بازسازی و تغییر دکوراسیون )).

قطعا درابتدای بازسازی و تغییر دکوراسیون مطب دندانپزشکی خود، مقداری این مطلب، گنگ و نا معلوم به نظر می رسد ؛ برای حل این مشکل از خود میپرسید چگونه میتوانم نمونه های زیبای اجرا شده مطب دندان پزشکی را ببینم تا بتوانم ایده هایی را از آنها استخراج کنم؟ در ادامه با دنومان همراه باشید تا با بررسی طراحی داخلی  و دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی در ناکایاما توسط معماران تاتو به این خواسته شما پاسخ دهیم.

کلینیک دندانپزشکی در ناکایاما کوبه، ژاپن توسط معماران تاتو

10 20230730 001854 ۰۰۰۹

یکی از بهترین راه هایی که بتوان حال خوب را به فضا و دکوراسیون مطب خود بکشانید آن است که فضای آرامش بخش و خاطره انگیز خانه را در مطب خود ایجاد کنید. این طراحی با یادآورری بسیاری از خاطرات شیرین بیماران از کودکی تا به امروز، حسی سرشار از آرامش و علاقه مندی را در آنان ایجاد میکند که به زودی اثرش را در حساب بانکی شما آشکار می کند!

در کلینیک دندانپزشکی ناکایاما از همین روش به بهترین شکل استفاده شده است.اتاق‌های درمان در یک محفظه خانه‌ای شکل شفاف  قرار دارند.خود شما با دیدن تصاویر این اتاق های درمان ، قطعا یاد تصور اولیه و زیبای کودکی از خانه می افتید. . این حس ملایم را با ساخت این اتاق ها با شیشه تقویت کرده اند.علاوه بر ان با شیری رنگ بودن شیشه، علاوه بر ایجاد محرمیت نسبی و ایجاد ارامش برای بیماران داخل اتاق، یک  احساس کنجکاوی و کشف را برای سایرین در خارج این اتاق ها به ارمغان آورده است. دیوارها از یک شیشه با روکش مات شیری تشکیل شده است، در حالی که سقف از ورقه های پلی کربنات شفاف ساخته شده است.

11 20230730 001854 ۰۰۱۰

استودیوی ژاپنی معماران تاتو، بازسازی را با باز کردن فضای داخلی با بتن و رنگ آمیزی سفید آن قبل از افزودن حجم مرکزی نیمه شفاف برای قرار دادن سه منطقه درمانی جداگانه. آغاز کرد.بتن احساس امنیت را در فضا افزایش میدهد؛ ولی اگر به رنگ اصلی بتن مشاهده شود، حس کارگاهی و صنعتی در فضا ایجاد کرده که باعث افزایش ترس و نگرانی و استرس در بیماران می شود که با روح طراحی شما در تضاد است. پس آنان را با رنگ سفید پوشش داده اند تا علاوه بر افزایش بصری ابعاد فضا و روشنی فضا، حس نظافت و تمیزی فضا را افزایش داده، ضمنا عوامل ایجاد ترس و نگرانی و استرس بیماران را از بین ببرند.

8 20230730 001854 ۰۰۰۷

یکی از روش های امتحان پس داده  و توصیه شده برای ایجاد حس خوب در فضای مطب دندانپزشکی همانا آوردن طبیعت به داخل مطب می باشد. این آوردن طبیعت هم می تواند با اضافه کردن گیاهان سبز به فضا باشد هم با اضافه کردن چوب .این چوب ها هم می تواند اثر دکورراتیو داشته باشد و هم اثر معماری. به عبارت دیگر هم میتواند به عنوان دکور و آرایش فضا به کار بروند و هم میتواند به عنوان جداکننده های فضایی باشند.در این کلینیک از چوب به هر دو صورت استفاده شده است . یعنی در بخشی از دکور نقش زیبا سازی داشته و در بخشی فضای مرکزی را تقسیم بندی می کنند.

9 20230730 001854 ۰۰۰۸

معمار یو شیمادا ، طراحی کلینیک می‌گوید:” نورپردازی ملایم فضا به بیماران کمک می‌کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند: “ما قصد داشتیم با کنترل وضعیت نور، فضایی تمیز و در عین حال آرام تولید کنیم.”

از موارد مهم و تاثیر گذار در طراحی مطب دندان پزشکی تان ، نورپردازی است. نور پردازی باید شامل هر دو نوع نور مصنوعی و طبیعی باشد.نور طبیعی بهترین نور برای این فضا می باشد ، زیرا با افزایش نشاط و شادابی فضا ، باعث کاهش استرس بیماران می‌شود.نورپردازی مصنوعی هم به منظور تامین نور در ساعات پایانی روز و شب و هم به منظور ایجاد تنوع نوری و تامین نور لازم نباید فراموش شود. همچنین نور متعادل در فضا به کار ببرید.به نحوی نباشد که یک قسمت دارای نور ضعیف  و قسمت دیگر پر نور باشد.

7 20230730 001931 ۰۰۰۶

این نورپردازی اما باید  به گونه ایی در فضا به کار برد که باعث خستگی چشم و یا خیرگی آن نشود. معمار یو شیمادا افزود: “این ماده نیمه شفاف برای روشنایی اتاق های مشاوره فقط با نور عبوری انتخاب شده است تا چشم بیمار در صندلی خوابیده دندانپزشکی باعث آزار چشم بیمار نشود.”

5 20230730 001853 ۰۰۰۴

یک اتاق انتظار و پذیرش در جلوی کلینیک قرار دارد و با چهارپایه های مربعی شکل، قفسه های کتاب چوبی و گیاهان گلدانی مبله شده است. وقتی نوبت طراحی فضای مطب دندانپزشکی شما می شود، قسمت پذیرش و فضای انتظار پیش روی آن، اولین فضای برخورد بیماران با مطب شماست؛ لذا این قسمت، یک بخش بسیار مهم است که باید روی آن تمرکز شود. نه تنها به کارکنان  خود نیاز دارید تا بتوانید با بیمارانی که وارد و از مطب شما خارج می شوند به شیوه ای موثر و کارآمد برخورد کنند، بلکه خود فضای پذیرش و فضای انتظار پیش روی آن، نیز باید اولین تأثیر خوب و دلنشین  را بر بیماران جدید بگذارد.اگر آنها برداشت اول ضعیفی از بخش پذیرش شما داشته باشند، بازگرداندن آنها دشوار خواهد بود، که می تواند باعث شود برای بیماران جدید با مشکل مواجه شوید.

6 20230730 001854 ۰۰۰۵

در طراحی اتاق بازی کودکان ، لامپ های خالی از سقف آویزان هستند، در حالی که  رو به خیابان است. در طراحی اتاق کودکان باید بسیار دقت شود .زیرا یک دکوراسیون مناسب میتواند فضایی دلنشین را برای آنان و بالطبع برای مطب شما ایجاد کند.

3 20230730 001930 ۰۰۰۲

یک آزمایشگاه دندانپزشکی، امکانات اشعه ایکس و اتاق‌های استریل‌کننده در پشت قرار گرفته‌اند.

4 20230730 001930 ۰۰۰۳

معمار یو شیمادا  در باره طراحی کلی فضای کلینیک  چنین میگوید : “فضای داخلی اتاق از نوع RC نسبتاً درشت و در حالت اسکلت بود. ما فضای داخلی را سفید رنگ کردیم و یک نوع خانه از مواد نیمه شفاف را وارد کردیم تا سقف را تا حد امکان بدون لمس تیرهای RC بلند کنیم. این منجر به ایجاد اتاق های مشاوره آرامش بخش شد. یک مرکز پزشکی در نهایت به دلیل نیاز ضروری مانند ضد آلودگی، تمایل دارد به فضایی کاربردی و سرد تبدیل شود. من بر این عقیده هستم که با کنترل حالت نور می توانیم فضایی تمیز و در عین حال آرام تولید کنیم.

پلان و مقطع این کلینیک را در ادامه خواهیم دید.

2 20230730 001605 ۰۰۰۱

1 20230730 001605 ۰۰۰۰

کلام آخر

در این مقاله به بررسی ساختار طراحی  و  دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی در ناکایاما کوبه، ژاپن توسط معماران تاتو پرداختیم.همانطور که دیدید برای طراحی این کلینیک دندانپزشکی از یادآوری حس خوب و دلنشین خانه های ساده کودکی به همراه نورپردازی و استفاده بهینه از مصالح بتن و چوب و شیشه کنار هم استفاده شده است تا فضاای آرام و دوست داشتنی را برای کادر درمان و بیماران فرهم آورند.برای راهنمایی های بیشتر در مورد طراحی مطب دندانپزشکی تان ، همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.