نکات طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی
نکات طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی

مقدمه

آیا برایتان پیش آمده که با ورود به  اتاق جراحی یا به اصطلاح اتاق درمان مطب دندان پزشکی تان با بیماران عصبی، نگران، مواجه شوید؟و حتی بدتر از آن، با دستیارانی مضطرب و سردر گم مواجه شوید؟ دکوراسیون اتاق جراحی یا درمان مطب دندان پزشکی  شما، یکی از عوامل مهم در جذب بیماران و افزایش رضایت آنها و بالا بردن بهره وری دستیاران شماست. اگر دندانپزشکی هستید که مطب دندانپزشکی خود را به تازگی تاسیس کرده‌اید و یا قصد بازسازی آن را دارید قطعا این پرسش برایتان پیش آمده که چه نکاتی را باید در طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟ تا بتوانم همراه با رضایت بیماران، افراد بیشتری را جذب مطب خود کنم وبا ایجاد دکوراسیون مطلوب دستیاران، بهره وری آنان را در این اتاق افزایش دهم. در ادامه با دنومان مگ همراه باشید تا  به این پرسش شما پاسخ دهیم.

چه نکاتی را باید در طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

چه نکاتی را باید در طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟
چه نکاتی را باید در طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟

دیدن کنید: تعمیر و نگهداری تجهیزات دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی شما به دلایلی مهم است، به ویژه با توجه به اینکه احتمالاً برای مدتی طولانی در این دکوراسیون کار خواهید کرد. از آنجایی که مطب دندانپزشکی شما چهره کسب و کار شماست، خیلی مهم است که طراحی را به شانس نسپارید. در عوض، باید به دقت و با دقت طراحی شود تا نیازهای تجاری و درمانی فعلی و آینده بیماران و کارکنان شما را برآورده کند.

در حالی باید که فکر و برنامه ریزی دقیق در هر بخش از طراحی مطب دندانپزشکی انجام شود، یک بخش خاص در مطب دندان پزشکی شما وجود دارد که نیاز به توجه ویژه دارد. اتاق جراحی مطب دندانپزشکی شما، در واقع قلب تپنده مطب دندانپزشکی شما است و اگر این قسمت به درستی کار نکند؛ حیات کل مجموعه مطب شما را به خطر خواهد انداخت. بنابراین بسیار مهم است که طرح و چیدمانی را برای اتاق جراحی و عمل مطب دندان پزشکی خود انتخاب کنید که کارکنان شما را قادر سازد با دوری از سردرگمی و گیجی و فعالیت بیش از حد لازم برای ایجاد شرایط درمانی مطلوب شما، با حداکثر کارایی و بهره وری  خود کار کنند و همچنین محیطی راحت ، جادار و دلچسب برای را برای بیماران فراهم کند.

در اینجا با ما همراه باشید تا نکاتی که باید در  طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی تان باید رعایت کنیم را بیان کنیم:

رعایت ارگونومیک

رعایت ارگونومیک در طراحی اتاق جراحی کلینیک دندانپزشکی
رعایت ارگونومیک در طراحی اتاق جراحی کلینیک دندانپزشکی

دیدن کنید: طراحی مطب دندانپزشکی

در دکوراسیون و طراحی داخلی مطب های دندان پزشکی، عوامل خطر آفرین و زیان آوری وجود دارد که اگر استاندارد های بهداشتی و شغلی در این زمینه مد نظر قرار نگرفته و رعایت نشود، سلامت شما و همکارانتان را در مطب دندان پزشکیتان به خطر می اندازد.یکی از این عوامل طراحی ارگونومیک  اجزای دکوراسیون و طراحی داخلی مطب شماست. ارگونومی علم  مهندسی فاکتورهای انسانی است که هدفش تطبیق  و همسان سازی شغل با شاغل آن شغل است و بالطبع راهکارها و اصولی برای آنها ایجاد شده است که ان را اصطلاحا ارگونومی می نامند.علم ارگونومی، علم پیشگیری از آسیب های اسکلتی ، عضلانی شاغلین و رابطین در صنایع و مشاغل سخت و پیچیده است.طبق اخرین مطالعات انجام شده در حرفه دندان پزشکی بیان شده است که دندان پزشکان بیش از سایر شاغلین حرفه پزشکی و کادر درمان در معرض ابتدا در مشکلات اسکلتی و عضلانی قرار دارند.

عوامل آسیب رسان در ارگونومیک برای دندان پزشکان عبارتند از :انجام کارهای تکراری و همیشگی،کار کردن در حالت ایستا و نا مناسب بدنی، انجام کار و ارایه خدماتی بیشتر از حد و توان فیزیکی، وجود استرس شغلی، عدم استراحت به میزان کافی.برای اینکه اتاق عمل تا حد امکان ارگونومیک باشد، هدف نهایی باید داشتن آزادی کامل حرکت و همچنین دسترسی آسان و راحت به ابزار و ابزار باشد.هرچه دندانپزشکان و کارکنان آنها بتوانند در فضای خود حرکت کنند، کل مطب کارآمدتر می شود.

آن را باز و جادار نگه دارید.

فضای باز در طراحی اتاق عمل دندانپزشکی
فضای باز در طراحی اتاق عمل دندانپزشکی

برای کاهش ترس و اضطراب، تجهیزات دندانپزشکی باید تا حد امکان مخفی یا دور از دید بیماران باشد. به عنوان مثال، تجهیزات حجیم مانند سرهای اشعه ایکس، اغلب می توانند روی دیوار عقبی قرار گیرند، جایی که بیماران و کارکنان معمولاً راه نمی روند و اغلب اوقات در معرض دید قرار ندارند.

کابینت های جانبی باید به تعداد حداقلی باشند و تا حد امکان عاری از به هم ریختگی، به نظمی مشهود و آشکار باشند. سیم ها و کابل ها باید مخفی و ایمن و حدالمغدور داخل داکت های ویژه محفوظ و دور از دید قرار داشته  باشند تا از خطرات ویژه الکتریکی و نیز ایجاد آشفتگی در فضای اتاق جراحی جلوگیری شود. هرچه طراحی اتاق جراحی مطب دندانپزشکی شما جادارتر و بازتر باشد، کارکنان و بیماران راحت تر خواهند بود زیرا می توانند آزادانه و با اطمینان حرکت و کار کنند.

مواد  و مصالح مناسب و با کیفیت انتخاب کنید.

وقتی نوبت به طراحی ، ساخت و خرید تجهیزات درمانی و دکوری اتاق جراحی مطب دندانپزشکی شما میرسد، مواد  و مصالح مناسب و با کیفیت بالا و دارای برند معتبر تجاری را در نظر بگیرید. کابینت های دندانپزشکی باید از مواد  و مصالح با کیفیت با دوام در مقابل چوب های رنگ شده و ساخته شوند.

در حالی که میزها و صفحه کانتر گرانیتی یک انتخاب محبوب در خانه های مسکونی و محل زندگی شماست ، اما در اتاق عمل  مطب دندانپزشکی انتخاب عاقلانه ای نیستند؛ زیرا متخلخل و دارای خلل و فرج زیاد هستند و در طول زمان در برابر استفاده از مواد شیمیایی مقاومت خود را از دست میدهند. در عوض، میزهاو صفحه کانتر که از لمینت یا از مواد غیر متخلخل ساخته شده باشند، فاقد مشکل خوردگی در برابر شسشتو و مواد شیمیایی بوده و از دوام بیشتری برخوردار هستند.

دیدن کنید: بازاریابی و برندسازی کلینیک دندانپزشکی

4 1
نکات طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی

کفپوش اتاق عمل مطب دندانپزشکی شما باید از نوع وینیل باشد. در حالی که کاشی  و سرامیک ممکن است گزینه جذابی برای کفپوش اتاق عمل مطب دندانپزشکی شما به نظر برسد، کاشی و سرامیک ها در کنترل صدا  و آکوستیک فضا، مانند زمانی که ابزاری روی زمین می افتد، ابدا کارکرد مناسبی از خود بروز نمی دهند. ابزارها هنگام افتادن روی کاشی و سرامیک کف نیز احتمال شکستگی بسیار بیشتری دارند. در حالی که کفپوش های چوبی برای چشم جذاب هستند، اما در اتاق عمل مطب دندانپزشکی چندان بادوام یا کاربردی نیستند و تمیز نگه داشتن لمینت دشوار است. چرا که برای رعایت استاندارد های بهداشتی نیاز به شستشو مکرر این فضا ها میباشد.

دیدن کنید: کارشناسی فنی و قیمت گذاری تجهیزات دندانپزشکی

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که چه نکاتی را باید در طراحی اتاق جراحی مطب دندان پزشکی رعایت کنیم؟به طور کامل پاسخ دادیم. همانطور که خواندید  اتاق جراحی مطب دندانپزشکی شما، در واقع قلب تپنده مطب دندانپزشکی شما است و اگر این قسمت به درستی کار نکند؛ حیات کل مجموعه مطب شما را به خطر خواهد انداخت. باید اتاق جراحی مطب دندان پزشکی خود  جادار وباز، ارگونومیک و با مصالح و مواد مناسب و با کیفیت ، طراحی و دکوراسیون کنید تا کارکنان شما را قادر سازد با دوری از سردرگمی و گیجی و فعالیت بیش از حد لازم برای ایجاد شرایط درمانی مطلوب شما، با حداکثر کارایی و بهره وری  خود کار کنند و همچنین محیطی مناسب و دلچسب برای را برای بیماران فراهم کند. برای راهنمایی های بیشتر در مورد نحوه برنامه ریزی طراحی اتاق جراحی مطب دندانپزشکی خود، همین امروز با طراحان مطب دندانپزشکی دنومان تماس بگیرید. تیم دنومان شامل طراحان و مشاوران خبره در این زمینه است که در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت رسانی به شما هستند.